Napjainkban a napelemes rendszerek népszerűsége és elterjedése rohamosan növekszik, azonban ez a technológiai előrelépés nem mentes az aggodalomtól, különösen a természeti katasztrófák potenciális hatásai tekintetében.

Az emberek jogosan érzik azt, hogy egy hatalmas beruházással létrehozott napelemes rendszert tönkretehet egy váratlanul érkező jégeső. Bár a biztosítás lehetőséget nyújt a védelemre, mégis felmerül a kérdés: mekkora méretű jégdarabok tudnak károsodást okozni a fotovoltaikus panelekben? A Vrije Universiteit Amsterdam (VUA) kutatói 2019-ben publikált tanulmányukban egy hollandiai jégeső eseményét vizsgálva próbáltak választ találni erre a kérdésre. Az alábbiakban megnézzük, hogy milyen eredményekre jutottak a kutatók, és milyen gyakorlati következtetéseket vonhatunk le a napelemes rendszerek jégesővel szembeni sérülékenységével kapcsolatban.

Jégeső Mérete és Károsodás

A VUA által végzett "Napelemek ellenállása a jégesőnek" című tanulmány eredményei alapján megállapítható, hogy a napelemes panelek károsodása akkor következik be, amikor a lehulló jégdarabok legalább 3 cm-es méretűek. Ez a küszöbérték tekinthető kritikusnak, alatta kevesebb károsodás figyelhető meg. Azonban a 3-4 cm-es jégdarabok még viszonylag kisebb mértékű sérüléseket okoznak, és általában a panelek 10-20%-át érintik csupán. 
A tanulmány szerint a problémák fokozódnak a 4-5 cm-es jégeső esetében, amikor a látható károk aránya jelentősen megnő. Érdekes módon, az 5-6 cm-es jégdarabok kevésbé okoznak károkat, mint a 4-5 cm-es méretűek. Ennek az ellentmondásnak a magyarázata az, hogy az ilyen nagy méretű jégdarabok a jégesőn belül ritkábban fordulnak elő, így kevésbé valószínű, hogy a napelemeket érintik.
Eredményeik hangsúlyozzák, hogy a jégdarabok méretének és a károk mértékének összefüggése összetett, és fontos szerepet játszik a napelemek védelmének megértésében és hatékony kezelésében. Az eredmények alapján a károk csökkentése érdekében a megfelelő védőintézkedések meghozatala és a környezeti tényezők figyelembevétele kiemelten fontos a napelemes rendszerek hosszú távú élettartamához és hatékonyságához.

Elhelyezés és Dőlésszög Szerepe

A kutatás rávilágít arra, hogy a napelemek elhelyezése és dőlésszöge szintén döntő tényezők a jégeső okozta károsodás szempontjából. A panelek tájolása a jég irányához képest alapvetően meghatározza, mennyire vannak kitéve a veszélynek. Azok a panelek, amelyek szélirányban néznek, nagyobb valószínűséggel sérülnek meg a jégtől, mivel szabadabban ki vannak téve az eső felől érkező jégnek.
Ezen túlmenően, a napelemek dőlésszöge is befolyásolja a károsodás mértékét. A panelek meredeken való elhelyezése, vagyis egy meredek tetőn vagy függőleges felületen, csökkentheti a jég okozta veszélyt. Minél meredekebb a szög, annál kisebb az esélye, hogy a jégdarabok direkt találkozzanak a panelekkel, így csökkentve a sérülés lehetőségét. 
Ezért a napelemes rendszerek tervezésében és telepítésében fontos szempontként kell kezelni a panelek elhelyezkedését és dőlésszögét. Az optimális védelem és a minimális kockázat eléréséhez a telepítés során figyelembe kell venni ezeket a tényezőket, mivel a megfelelő elrendezés és dőlésszög hozzájárul a rendszer hosszú távú hatékonyságához és fenntarthatóságához.

Jég Okozta Károk

A jég két fő módon okozhat károkat a napelemes rendszerekben. Az egyik módszer az üveg betörése, ami komoly hatással van a rendszer teljesítményére. Az üvegen keletkezett repedések vagy törések csökkentik a napelemek által elnyert fény mennyiségét, ami végül csökkenti a termelést. Ezenkívül a törött üveg sérülést okozhat a szilíciumlapkáknak is, amelyek a rendszer energiatermelésének alapját képezik.
A másik módszer a szilíciumlapkák repedése. A jégdarabok olyan mikrorepedéseket is okozhatnak, amelyek a szabad szemmel láthatatlanok, de idővel növekedhetnek és komolyabb problémákhoz vezethetnek. Bár a mikrorepedések általában nem okoznak azonnali teljesítményveszteséget, hőmérsékleti változások hatására nőhetnek és hosszú távon teljesítménycsökkenést okozhatnak. A repedések körül a csigacsíkok nevű elszíneződések jelenhetnek meg, amelyek általában egy év után láthatók, és további jelek a sérülésről.

Forrás: villanyautosok.hu

Ezek a károsodási formák megmutatják, hogy a jég súlyosan befolyásolhatja a napelemes rendszerek hatékonyságát és élettartamát. Az időszakos mikrorepedések hosszú távon komolyabb problémákká válhatnak, amelyek csökkentik a rendszer teljesítményét és megrövidítik élettartamát. Ezért fontos, hogy a rendszerek karbantartása és időszakos ellenőrzése magában foglalja a jég okozta sérülések észlelését és kezelését is.

Jövőbeli Kilátások és Biztosítás

A tanulmány rámutat arra, hogy a jégeső előrejelzések kihívást jelentenek a tudományos és technológiai közösség számára. Mivel a nagyobb méretű viharok ritkák, a kisebb méretű viharok pedig nehezen modellezhetők, a jégesők előfordulása és intenzitása változékony marad. Ugyanakkor a közép-európai területeken a jégesők gyakoriságának további növekedése valószínű, ami a rendszerek tulajdonosainak megfelelő védelemre és biztosításra való igényét növeli.
A növekvő bizonytalanságok és szélsőséges időjárási események miatt a megfelelő biztosítás kiválasztása még fontosabbá válik, mint valaha. A megfelelő biztosítási fedezet kiválasztása segíthet a tulajdonosoknak abban, hogy minimálisra csökkentsék a kockázatot és biztosítsák befektetéseik hosszú távú értékét. Egy megbízható és jól megválasztott biztosítás nem csak a rendszerek anyagi biztonságát szavatolja, hanem a tulajdonosok lelki nyugalmát is megerősítheti az időjárási szélsőségekkel szemben.
Ezért, amint a napelemes rendszerek elterjednek és egyre több háztartásban és vállalkozásban használják őket, a jégesővel szembeni védelem és biztosítás elengedhetetlen fontosságú lesz a fenntarthatóság és megtérülés szempontjából. Az időszakos ellenőrzések, a rendszer karbantartása és a megfelelő biztosítási opciók felkutatása mind kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a napelemes rendszerek tulajdonosai biztonságban és nyugalomban élvezhessék az alternatív energia előnyeit.

Záró gondolatok

A Vrije Universiteit Amsterdam kutatása világossá teszi, hogy a napelemes rendszerek jégeső okozta károsodásának megértése és megelőzése összetett feladat. Az eredmények azt mutatják, hogy a jégdarabok mérete és a panelek elhelyezése kulcsfontosságú tényezők a károsodás mértékének meghatározásában. Emellett a jég okozta károk sokfélesége, mint az üveg törése és a szilíciumlapkák repedése, rávilágít arra, hogy a rendszerek karbantartása és ellenőrzése is alapvető fontosságú. A változó időjárási minták és a növekvő jégesők gyakorisága Európa széles területén további bizonytalanságokat hoznak a képbe. Ezért a megfelelő biztosítás kiválasztása, amely figyelembe veszi az időjárási szélsőségeket, és a rendszerek tulajdonosai számára biztonságot nyújt, kulcsfontosságú.


Mint a kutatás és a tanulmány eredményei alapján láthatjuk, a napelemes rendszerek jövőjének sikeres alakítása érdekében elengedhetetlen a károsodásokkal és időjárási kockázatokkal való megfelelő foglalkozás. Az elővigyázatosság és a megfelelő védelem biztosítása mellett a napelemes rendszerek továbbra is fenntartható és hatékony energiaforrásként járulhatnak hozzá a fenntartható jövőhöz.

Miért válszd a Nordinovát?

Sok éve már, hogy letettük a voksunkat az Ulica Solar napelem gyártó cég mellett, és nem véletlenül. A gyártó olyan napelemeket gyárt, amik komolyabb terhelést bírnak, mint általában a többi napelem gyártó rendszerei. Pl. a hátsó oldali terhelése szinte mindig magasabb, mint más rendszereké, ezáltal a komolyann szélviharoknak is jobban ellenáll. 
Ha szeretnéd kipróbálni, hogy mit bírnak napelemjeink jégeső terén, gyere el a szeptemberben megrendezésre kerülő Bau Budapest Expo-ra, ahol akár te is letesztelheted az Ulica Solar napelemek jég ellenállását... Mi biztosítjuk hozzá a csúzlit és a jeget, neked csak az erőt kell! ;)

forrás: villanyautosok.hu