Ma délután az ITM közleményben osztott meg részleteket a két hete már bejelentett lakossági napelemes pályázatról.

Ezt a közleményt változtatás nélkül közöljük, és csak a végén olvashatjátok kommentárunkat.

"Az Innovációs és Technológiai Minisztérium megkezdte a lakossági napelemes rendszerek kiépítéséhez vissza nem térítendő beruházási támogatást biztosító program kidolgozását. A családok energiafüggetlenségét erősítő, rezsiterheit tartósan mérséklő fejlesztésekhez várhatóan 2021 júliusától lesz elérhető az újfajta támogatás. A saját célra történő, háztáji energiatermelés feltételeinek javítása hozzájárul a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv céljainak teljesítéséhez is. A napenergia szélesebb körű hasznosítása érdekében a támogatott háztartási kiserőművekre a jelenlegi szaldóelszámolás helyett bruttó elszámolást alkalmaznak majd.

A 2020 elején elfogadott Klíma– és Természetvédelmi Akcióterv 2030-ig legalább 6000 MW napenergia termelő kapacitás üzembe állítását ösztönzi, a nagyerőművek mellett az egyéni fogyasztókra is számítva. Az Új Nemzeti Energiastratégia kiemelt célként jelöli meg a háztartások saját energiafogyasztásának részleges vagy teljes kiváltására termelő napelemes rendszerek telepítését. A dokumentumban rögzített ambiciózus törekvés, hogy a következő évtized elejére legalább 200 ezer háztartás rendelkezzen átlagosan 4 kW teljesítményű, háztetőre szerelt napelemmel.

A készülő program előre megadott beruházási értékhatárig biztosíthat vissza nem térítendő támogatást várhatóan a kevésbé fejlett régiókban élő, nagycsaládos háztartások számára napelemes rendszerek telepítéséhez és a fűtési rendszerek elektrifikálásához. A jogosultak pontos köréről, a támogatási intenzitás mértékéről és a támogatható rendszerek felső teljesítményhatáráról a következő hónapokban születhet döntés. A terveket az Európai Bizottsággal is egyeztetni kell majd, a teljes feltételrendszer kialakítása és véglegesítése így 2021 első felében várható.

A vissza nem térítendő támogatásban részesülő projektek a jelenlegi elképzelés szerint már nem a jelenleg hatályos szaldóelszámolás, hanem a bruttó elszámolás szabályai között valósulhatnak meg. A szaldóelszámolásban az éves szinten megtermelt és elfogyasztott energia különbségét kell rendezni az áramszolgáltató felé. A bruttó elszámolásban a napelemes termelő a hálózatból vásárolt és az általa megtermelt, azonnal el nem fogyasztott energia egységárát külön-külön határozzák meg.

Az új rendszerben a hálózatból vételezett energia árát az ellátási szerződés szerint számolják el, az lakossági fogyasztóknál tehát az egyetemes szolgáltatás egységárával egyezhet meg. A napelemes termelő által a hálózatba táplált energia átvételi árát szintén a későbbiekben szabják majd meg.

Az uniós szabályozással összhangban 2024. január 1-től nem lehet szaldóelszámolásra jogosító új hálózati csatlakozást létesíteni. A 2023 végéig megkötött hálózathasználati szerződéssel rendelkező, vissza nem térítendő támogatásban nem részesülő háztartási méretű napelemes rendszerek esetén a jelenleg hatályos elszámolási szabályok (szaldóelszámolás) változatlanok maradnak.

E beruházások finanszírozásához továbbra is a magánszemélyek, társasházak és lakásszövetkezetek rendelkezésére áll a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból finanszírozott kamatmentes energiahatékonysági hitel. A minimum 10 százalékos önerővel igényelhető forrás a fűtési rendszerek korszerűsítése, szigetelés, nyílászárók cseréje mellett megújuló energiát hasznosító berendezések (napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk stb.) beépítésére is fordítható.

A megvalósuló beruházások mérséklik a családok rezsiterheit, a megújuló energia hazai felhasználási arányának növelésével kímélik a környezetet, csökkentik Magyarország energiakitettségét, a fa-, szén- és földgáztüzelés kiváltása révén a helyi levegőminőséget, a települések élhetőségét is javítják."

(forrás: ITM Kommunikáció)

Kommentárunk:

A lakossági megrendelők körében a jövő évtől szigorodó TNM rendelet miatt is, egyre népszerűbb beruházási forma a napelemtelepítés. Palkovics miniszter úr bejelentése óta tárgyalásaink némileg megtorpantak az ügyfeleinkkel Ulica Solar napelem csomagokra vonatkozóan, hiszen mindenki a csodát várta a bejelentés után.  Ezért örömmel fogatuk a mai közleményt, melyből világossá válik, hogy milyen határidővel, és kik számára tervezhető a pályázati forrás bevonása.

Tehát akik most építik családi házuk, ráadásul a "fejlett" Közép-Magyarországi régióban, nem biztos, hogy bölcsen teszik, ha várnak egy olyan támogatás részletes kiírására, aminek már most látszik, hogy valószívűleg nem fognak megfelelni. Viszont a "kevésbé fejlett régiókban élő, nagycsaládos háztartások számára"  az a javaslatunk, hogy várjanak egy fél évet, ha ilyen beruházást terveztek. Illetve a legbölcsebb, ha már most elkezdik a kiválasztást, hogy kivel szeretnék megépítteteni a rendszert, a kiválasztott céggel pedig elkezdik előkészíteni az áramszolgáltatói engedélyeztetést.

Azt azonban tudatosítani kell magunkban, hogy ezzel a pályázattal a szinte egyedülálló és a lakosság számára rendkívül kedvező szaldó elszámolást kezdjük felszámolni, már a 2024-re tervezett határidő előtt. Ugyan ez a kedvező helyzet a 2023 után amúgy is véget ért volna, most viszont a napelemes piac elkezdheti a felkészülést a fokozatos átállásra, hogy már 2021 második felében is lehetnek bruttó elszámolású rendszerek.

A pályázatban támogatott "napelemes rendszerek telepítéséhez és a fűtési rendszerek elektrifikálásához" szükséges eszközök megfogalmazás, arra enged következtetni, hogy -az eddigi gyakorlattal szemben- végre elektromos fűtőtestek is elszámolhatók lesznek, de ezzel kapcsolatban még várjuk az ITM álláspontját.

Természetesen azok számára, akik szeretnék a szaldó elszámolást igénybe venni, és nem várnak jövő nyárig a beruházással, van egy jó ajánlatunk!